September 30, 2023

kliknime.online

твоето место за забава

ЛЕТНА САЛАТА ИДЕАЛНА ЗА ТОПЛИТЕ ДЕНОВИ! Вкусен оброк со тестенини, маслинки и фета сирење (РЕЦЕПТ)

Високите температури бараат од нас да јадеме полесна храна, па затоа препорачуваме лесна летна салата со тестенини

СОСТОЈКИ:

250 гр варени тестенини
2 варени јајца
1 варен морков
1 зелена пиперка
малку маслинки
1 кромид
200 гр кисела павлака
100 гр фета сирење на коцки
100 гр мајонез
1 кафена лажичка сенф

ПОДГОТОВКА:

Во сварените тестенини додадете ги сите наведени состојки, пастата исечкајте ја на коцки како и се останато.

Добро изедначете. Изладете и послужете како самостоен оброк.