August 18, 2022

kliknime.online

твоето место за забава

Доколку летово планирате одмор во Албанија: Ова се најубавите плажи и совршени локации за вашите летни фотки

Албанија во последните неколку години станува сè попопуларна дестинација за одмор, како за гостите од регионот и светот, така и за туристите од Македонија. 

Доколку летово планирате одмор таму, или сè уште се мислите каде да одите, ви ги претставуваме најубавите плажи на најпознатите места во Албанија и летувалишта на албанското крајбрежје кои сигурно ќе ви се допаднат! Покрај тоа се одлични за вашите следни летни фотки. 

Дерми

Дерми е едно од најпознатите места во Албанија – место кое има плажа со ситни камчиња и неверојатно чиста и тиркизна боја на морската вода. Ова место се наоѓа во јужниот дел на Албанија, на средината на патот меѓу Валона и Саранда и гледа кон Јонското Море.

Дерми е една од најдолгите плажи и една од најпосетуваните, особено во централниот дел од сезоната. Исто така, Дерми е познато место за добро ноќно излегување и дневни забави на плажа.

Доколку не сте љубители на гужви, ви препорачуваме посета надвор од централниот дел на сезоната – во јуни и септември кога оваа плажа е идеална за вистински одмор. Од друга страна, доколку сакате добро време, Дерми е една од најдобрите опции на албанската ривиера.

Дримадес 

Многумина велат дека плажата Драмадес, која се наоѓа веднаш до плажата Дерми, е една од најубавите, иако вообичаено не се наоѓа на листите на најпопуларни во Албанија. Плажата е опкружена со карпест терен, а најчесто нема големи гужви, па на плажата Дримадес е можно вистински одмор и релаксација.

Она што е важно да се знае е дека плажата Дримадес има дел со камчиња, но и дел со ситен песок. Значи, одлична опција за љубителите на песок на плажа!

Плажи во Саранда и околината

Иако не е само една плажа, Саранда и нејзината околина се апсолутно незаменливи делови од албанското крајбрежје кои заслужуваат препорака кога се во прашање плажите. Саранда може да се пофали со некои од навистина убавите градски плажи, но најубавите се наоѓаат на периферијата на градот или на десет до дваесет минути возење од самиот град.
Што се однесува до плажите кои се наоѓаат во самиот град, во централниот дел од сезоната, во јули и август, немојте да се изненадите од малку поголемата гужва.

Од плажите кои се наоѓаат во близина на градот, даваме топла препорака за плажата Крорез, која важи за една од најубавите на југот на Албанија и до која се стигнува само со бродови од Саранда, а најчесто не е преполна. 

Pasqyra 

Плажата Pasqyra или Mirror се наоѓа во близина на Саранда, на патот кон Ксамил. Иако не е голема плажа, Pasqyra е на листата на најубави плажи во Албанија благодарение на прекрасниот брег, тиркизната боја на водата и природната средина.

Shpella е Pellumbave

Shpella E Pellumbave е плажа која се наоѓа веднаш до плажата Pasqyra, на потегот помеѓу Саранда и Ксамил. Станува збор за плажа која важи за една од најубавите во овој дел на Албанија.

Плажата е долга неколку стотици метри, свртена кон отворено море, а брановите честопати се поголеми отколку на другите плажи. Пристигнувањето до плажата Shpella е Pellumbave е исто така многу интересно бидејќи до плажата се стигнува само со пешачење. Пристигнувајќи на плажата и спуштајќи се по камените скали до плажата, се гледа неверојатен поглед на Јонското Море, Крф и околината на Саранда и Ксамила. 

Ѓипе

Плажата Ѓипе е опкружена со планини и прекрасна природа, што ја прави идеална за оние кои бараат мир и место за целосна релаксација. И ова место се наоѓа на потегот помеѓу Валона и Саранда и гледа кон Јонското Море. Она што дополнително придонесува оваа плажа никогаш да не е преполна со туристи е тоа што патот до оваа плажа се стигнува пеш за речиси 30 минути, но иако ќе мора да пешачите, секогаш ќе ве придружуваат прекрасни пејсажи и глетки на Јонското Море.

Во близина на плажата Ѓипе има прекрасна плажа Јале.

Уште една добра работа кога станува збор за плажата Ѓипе е кампот кој се наоѓа во близина, кој може да биде вашата дестинација за ноќевање недалеку од плажата.

Плажи во Ксамил

За туристите кои се наоѓаат на самиот југ на Албанија, во близина на границата со Грција, многу туристи и светски медиуми велат дека тоа е вистинска европска егзотика. Тиркизната боја на морето, белиот песок и топлата морска вода се причината поради која Ксамил е една од најпопуларните дестинации во Албанија. Рајските плажи во Ксамил се доста полни во текот на летото, благодарение на нивната убавина, па затоа е многу тешко да се најде слободно место за пешкир или лежалка во текот на јули и август. И покрај тоа што плажите во Ксамил се доста полни за време на централниот дел од сезоната, Ксамил е одлична опција за семејните гости бидејќи наклонот на плажата е исклучително благ, благодарение на песокот и прекрасните плажи..

Наша топла препорака е да посетите еден од ретките помали острови во близина до кои може да се стигне со педалинки или мали чамци за само неколку минути. Ви препорачуваме да посетите мала плажа во близина на два острова кои ги дели само плиткото и кои се наречени „Близнаци“.

Химара

Химара, иако во последниве години е се попопуларна, сепак не го губи својот шарм, убавина и мир. Ова место се наоѓа на потегот помеѓу Саранда и Валона, последниве години е во интензивен развој и има неколку плажи кои се многу чисти, а се наоѓаат во близина на многу хотели и апартмани. Химара има само неколку илјади жители, мало шеталиште со многу објекти за забава за деца, ресторани и кафулиња, како и плажи со камчиња и песок. Ова место најчесто го избираат оние кои се љубители на помирен одмор, дури и во централниот дел од сезоната.

Борш

Борш е најголемата плажа во Албанија – плажата долга 7 километри се наоѓа јужно од Химара, во правец кон Саранда. Плажата е песочна и опкружена со прекрасна природа и голем број маслинови дрвја. Иако е една од најголемите и најубавите, плажата е една од оние на кои навистина можете да се опуштите и уживате без гужви. Доколку имате време топло ви препорачуваме да ја посетите тврдината Борш која се наоѓа недалеку од плажата.

Livadhi

Доколку ја посетите Химара и околината, тогаш не треба да ја пропуштите плажата Ливади.

Ливади, како и плажата Борш, е една од подолгите и поголеми плажи, а стана популарна благодарение на својата тиркизна и чиста морска вода. По целата плажа се наоѓаат бројни ресторани и кафулиња.

Плажи во Драч

Драч се наоѓа во северниот дел на Албанија и гледа кон Јадранското Море. Плажите во Драч се исклучително пространи, се протегаат на километри, па иако ова место е едно од најпопуларните, секогаш е можно да се најде бесплатна лежалка или свое место. Иако Драч е првенствено популарен меѓу оние кои сакаат ол инклузив хотелски комплекси со базени, каде што морето е сепак помалку во фокусот, добрата работа на плажите во Драч е што имаат исклучително благ морски пад.

Иако се работи за Јадранско Море, температурата на морето е речиси иста како на југот на Албанија, а во Драч можете да најдете и песочни и плажи со камчиња и камен.

Плажата Нарта во близина на Валона

Плажата Нарта се наоѓа недалеку од Валона и е една од најубавите плажи во централниот дел на албанското крајбрежје. Тоа е плажа на која обично нема големи бранови, а популарна е меѓу семејните гости со деца.

Орикум

Орикум е уште едно место во централниот дел на Албанија кое е исклучително популарно меѓу нашите туристи во последните години. Тоа е мало место недалеку од Валона, со бројни ресторани и кафулиња, апартмани и хотели сместени во близина на плажите, како и голем број плажи, најчесто со камчиња.

Која плажа и да ја одберете, како и местото каде што ќе бидете сместени – нема да погрешите. Она што игра важна улога секако се цените кои се и до 40 отсто пониски отколку во Грција, Црна Гора или Хрватска. А благодарение на близината, многу пристапните цени и убавото крајбрежје, Албанија може да биде вашата дестинација за одмор. 

извор:albanija.rs
фотографии:instagram