August 18, 2022

kliknime.online

твоето место за забава

И по точно 60 години, смртта на Мерилин Монро останува мистерија: Испила 40 таблети кои не ѝ биле пронајдени во стомакот, органите ѝ биле уништени при обдукцијата

фото:profimedia

Пред точно 60 години, актерката и пејачка Мерлин Монро, родена како Норма Џејн Бејкер, беше пронајдена мртва во нејзиниот дом во Лос Анџелес на 5 август 1962 година, а причина за смртта, според полицијата, е предозирање со барбитурати, истата супстанца која ги уби Џуди Гарланд и Џими Хендрикс.

Главната убавица на Холивуд е родена на 1 јуни 1926 година во Лос Анџелес. Нејзината мајка работела како уредник, познато е дека жената боледувала од психичко растројство. Мерилин била вонбрачно дете, а никогаш не го видела својот татко.

Мерилин била пронајдена гола на кревет со свилени чаршафи, со раката на телефонот. И после толку време, се уште не ја знаеме вистината за нејзината смрт. Иако обдукцијата покажала дека најпознатата русокоса починала од труење со барбитурати, според форензичарот Сирил Вехт, оваа смрт претставува една од најголемите мистерии.

фото:profimedia

Имено, обдукциските тестови никогаш не биле завршени и теоријата дека е убиена поради поврзаноста со семејството Кенеди изгледа поубедлива од која било друга. Теоријата за ова ја поддржа и нејзината слугинка, а биографот Ентони Самерс тврдеше дека за време на разговор со него, таа ја наведнала главата и рекла „О Боже, зошто морам да го прикривам ова?“ Кога прашал што покрива, таа одговорила дека Боби Кенеди бил таму на 4-ти август и дека се разбира дека имала афера со братот на Џон Ф. Кенеди.

Нејзината смрт останува мистерија до ден-денес, а ова се само дел од деталите кои се појавија по нејзината смрт.

1. ДЕНОВИТЕ ПРЕД НЕЈЗИНАТА СМРТ

Актерката која трипати се разведуваше до 36-тата година беше загрижена за нејзиното стареење пред јавноста. Но, од друга страна Мерилин со нетрпение чекаше да се врати на сетот на „Something’s Got To Give“. Таа беше отпуштена рано од снимањето бидејќи постојано доцнеше и се жалеше на болест. Поради нејзината смрт, филмот никогаш не бил завршен.

– Чувствувам дека Мерилин со нетрпение го очекуваше утрешниот ден – рекла нејзината куќна помошничка Јунис Мареј.

И таа не беше единствената што мислеше дека самоубиството не одговара на расположението на Мерилин тие денови.

– Таа ми рече: „Ова се моите денови на шампањ“ – сведочеше фотографот Џорџ Барис, пријател кој ја сликал тоа лето во 1962 година.

фото:profimedia

2. НЕ СЕ НАЈДЕНИ ТАБЛЕТИ ВО НЕЈЗИНИОТ СТОМАК

Мерлин Монро починала од предозирање со нембутал, но во нејзиниот стомак не биле пронајдени апчиња.

Според извештајот на истражителот, Мерилин Монро зела 40 апчиња Нембутал, но во нејзиниот стомак не биле пронајдени таблети. Медицинскиот испитувач Томас Ногучи подоцна објаснил дека недостигот на апчиња е резултат на претходната злоупотреба на дрога на Мерилин. Таблетите во нејзиниот стомак се варат побрзо отколку ако ги земе некој кој не бил зависник.

Сепак, овој факт стана извор на теории на заговор кои се залагаа дека актерката не умрела од предозирање, туку дека била убиена од ЦИА, ФБИ или домашна помошничка. АВТОПСИЈАТА НЕ Е ЗАВРШЕНА БИДЕЈЌИ ѝ биле уништени ОРГАНИТЕ.

Доктор Ногучи ја изврши обдукцијата, но не даде целосна слика. Според неговите изјави, телото на актерката го примил во мртовечница, а примероците од стомакот и цревата ѝ биле уништени. Ова влијаело на токсиколошката анализа, што го навело да поверува дека можеби е убиена.

Тој, исто така, откри дека други органи биле испратени во токсиколошка лабораторија, но никогаш не била направена анализа. Единствените делови од нејзиното тело кои беа детално анализирани беа примероци од крв и црн дроб.

4. НЕЈЗИНАТА ПОСТЕЛНИНА БИЛА ИСПРАНА НОЌТА НА НЕЈЗИНАТА СМРТ

Инспекторот Џек Клемонс, кој прв пристигнал на местото на смртта, напишал дека куќната помошничка ја вклучила машината за перење кога пристигнал. Покрај тоа, забележал дека таа се однесува чудно и избегнува да одговара на прашања.

Теоретичарите на заговор веруваат и дека однесувањето на домашната помошничка ноќта на смртта на Мерлин е доказ дека таму се случувало нешто несоодветно и сомнително и дека можеби знаела повеќе отколку што смеела.

5. ОСТАВИЛА ПОРАКА ПРЕД СМРТТА

Ноќта кога умрела, Мерилин разговарала со неколку луѓе по телефон. Меѓу нив бил и Питер Лавфорд, стар пријател на актерката и сопруг на сестрата на Џон Кенеди. Според Питер, големи се шансите Монро да била под дејство на дрога, а таа му рекла:

– Кажи збогум на Пат (Патриша Њукомб, нејзиниот публицист), збогувај се со претседателот и збогувај се со себе затоа што си добар човек.

Лавфорд бил загрижен за состојбата на Мерилин и повикал неколку луѓе да ја проверат. Кога не можел да стигне до др. Гринсон, го повикал адвокатот Милтон Рудин, кој стапил во контакт со куќната помошничка на актерката, која рекла дека се е во ред.

6. ПОЛИЦИЈАТА НЕ БИЛА ПРВА НА МЕСТОТО НА НЕЈЗИНАТА СМРТ

Смртта била пријавена во полиција откако телото го видел нејзиниот личен психијатар и доктор др. Гринсон и д-р Енелберг. Полициската управа во Лос Анџелес добила повик околу 4:25 часот, речиси два часа откако куќната помошничка на Мерилин го открила телото. Во ова време, Јунис Мареј, д-р Гринсон и сор. Енгелберг биле сами во нејзиниот дом.

7. КОЈ БИЛ ВО КУЌАТА ТАА ВЕЧЕР?

Она што покрена облак на сомнеж особено беше фактот дека Јунис Мареј, слугинката, почна да ги менува своите приказни со текот на времето.

Таа прво кажала дека се јавила на психијатарот на Мерилин околу полноќ, а подоцна рекла дека било околу три часот наутро. Повеќе од 20 години подоцна, биографот Ентони Самерс разговараше со неа:

– О Боже, зошто морам да го прикривам ова?

– Што прикривате, госпоѓо Мареј?

– Се разбира, Боби Кенеди беше таму (на 4 август) и се разбира, имаше афера со Боби Кенеди – му рече таа.

фото:profimedia

8. СЛУЧАЈОТ Е ПОВТОРНО ПОКРЕНАТ ПРЕД СУДОТ ВО 1982 г.

Откако беа објавени голем број теории на заговор во 1970-тите, државниот обвинител на Лос Анџелес, Џон Ван де Камп, нареди повторно судење за случајот за смртта на актерката во 1982 година.

Излегува дека Гледис (наречена Мерилин Монро) не била подготвена да одгледува трето дете, набргу по породувањето го дала бебето на згрижувачко семејство и само повремено ја гледала ќерката. Мерлин не била многу ментално силна, што е причина за страшната трагедија што ја доживеала во детството.

Како што еднаш рече Мерлин Монро, нејзината баба еднаш се обидела да ја задави во раното детство, по што била испратена во душевна болница. Кога имала 8 години, во животот и се случиле две страшни работи одеднаш. Прво девојчето било сексуално злоставувано од станарот на куќата во сопственост на нејзината мајка. Второ, не долго по оваа случка, мајката полудела и, дијагностицирана со параноична шизофренија, била испратена во душевна болница, каде го поминала остатокот од својот живот.

Еве што пишува за овој период Ана Плантагенет, биограф на актерката: – Речиси дваесет години подоцна, во 1953 година, Мерлин Монро ќе спомене извесен „г-дин Кимел“ кој ја однел во својата соба, ја затворил вратата и ѝ рекол биди „добра девојка“. Неколку минути подоцна, извалкана, засрамена, исплашена се обидела да и каже на својата „тетка“, која и удрила шлаканица и ја нарекла лажго. А потоа се симнал елегантниот беспрекорно облечен „Господин Кимел“ (или „Кинел“), ја погалил по главата и ѝ дал паричка за да си купи бонбона. Мерилин била збунета, во тишина и недоразбирање. Оттогаш почнала да пелтечи.

извор:kurir.rs