September 30, 2023

kliknime.online

твоето место за забава

Бомба од зеленчуци: Вкусна комбинација на компири, тиквички и домати

Бомба од зеленчуци: Вкусна комбинација на компири, тиквички и домати

Додека трае сезоната на разни видови зеленчук, штета е да не се искористи максимално.

Затоа ви предлагаме впечатлива комбинација од компири, моркови и тиквички.

Со додавање на пиперка и ајвар го добивате ручекот од соништата.

Пробајте го и уверете се сами!

Состојки:

1 голем кромид
1 голема свежа пиперка
2 големи моркови
3 големи компири
1 мала тиквичка
помал корен од целер со лист
масло, зачин
1 голема лажица ајвар
малку црвен пипер
бибер, сол
ловоров лист

Подготовка:

Исечете го целиот зеленчук на поголеми парчиња. Кромид на тестенини, моркови и компири на прстени, пиперки исто така поголеми, целер исечкан на коцки, како и тиквички.

Најпрво на малку маслиново масло пропржете го кромидот, додадете ја пиперката и морковот, а потоа и целиот останат зеленчук, додавајќи малку вода. Додадете мелен пипер и компири.

Варете во малку вода да омекнат. Додадете ловоров лист по желба и исечканите домати.

Кога ќе почне да крчка, додадете бибер, зачини и на крајот сечкан магдонос. Оставете малку течност.

Погледнете ги чекор-по-чекор инструкциите за подготовка: