June 8, 2023

kliknime.online

твоето место за забава

Велешките пожарникари кој помагаа да извлечат живи луѓе од урнатините се вратија од Турција

Петмината велешки пожарникари Димче Јованов, Кире Диковски, Александар Јолдашев, Рамадан Адилов и Роберто Шакиров доцна синоќа се вратија во Велес од Турција, каде учествуваа во спасувачка мисија за пронаоѓање и извлекување на луѓе под урнатините од катастрофалниот земјотрес што го погоди јужниот дел на Турција минатата недела.

Како што информираат од Општина Велес, тие денеска остварија средба со градоначалникот Марко Колев.

Од таму појаснуваат дека тој им се заблагодарил за нивната пожртвуваност и храброст да бидат дел од спасувачките екипи. Воедно најавија дека во согласност со можносттите, Општина Велес ќе ги награди овие пожарникари.

  • Велес е горд на своите граѓани кои несебично дадоа свој придонес за справување со последиците од катастрофалниот земјотрес,потенцираат од Општина Велес.